Влизането на еврото и неговото влияние върху българската икономика

9. октомври 2024 | Reading Time: 1 Min

Пътят на България към еврозоната е предначертан още с подписването на Договора за присъединяване на страната ни към Европейския съюз. Чрез него България е поела ангажимента да приеме еврото като национална валута в момента, в който изпълни всички числови критерии от Маастрихт.

През 2021 г. страната ни беше приета за член на валутно-курсовия механизъм ERM II и банковия съюз. Неформално ERM II се нарича „чакалнята за еврозоната“, тъй като е последната стъпка преди въвеждане на еврото.

Според първоначалния план България и Хърватия трябваше да въведат еврото заедно от 1 януари 2023 г. Хърватия успя да го направи, за разлика от България. Основна причина за това беше високата инфлация, което означава непокрит критерий за членството.

В последсттвие се смяташе, че влизането в еврозоната може да се осъществи от 1 януари 2025 г.. През юни, обаче, служебният министър-председател съобщи, че реалистична дата е 1 юли 2025 г.

Служебната финансова министърка Людмила Петкова намекна, че нуждата от технологично време за подготовка може да означава въвеждане на еврото от началото на 2026 г. 

Очаква се и основната пречка по пътят ни към еврозоната – критерият за инфлация – да бъде покрит до края на 2024 г. или началото на 2025 г.

Присъединяването на България към еврозоната и замяната на българския лев с еврото е дългоочаквано събитие, което ще промени значително икономическата картина в страната. Въпросът, обаче, как точно ще се отрази това на българската икономика е сложен и многопластов. В следващите редове ще разгледаме някои от основните аспекти на влиянието на еврото върху българската икономика.

  1. Макроикономическа стабилност

Влизането на еврото би могло да укрепи макроикономическата стабилност на България. С приемането на единна валута страната ще се възползва от политиката на Европейската централна банка, което предполага по-ниски лихвени проценти и по-достъпно финансиране. Това ще помогне за стимулиране на икономическата активност и инвестиции. Въпреки това стабилността на икономиката зависи и от вътрешната фискална политика, която трябва да бъде урегулирана и дисциплинирана.

  1. Инфлация и покупателна способност

Едно от основните притеснения, свързано с влизането на еврото, е потенциалната инфлация. Исторически погледнато, след приемането на еврото в други страни, се наблюдава увеличение на цените. В България тази тенденция също може да се прояви, а високата инфлация би могла да засегне покупателната способност на гражданите. Важно е да се изработят механизми и мерки, които да предотвратят рязкото повишаване на цените.

  1. Влияние върху бизнеса

Приемането на еврото ще улесни търговията и бизнес средата, особено за предприятията, които имат партньори в еврозоната. Намаляването на обменните разходи и рисковете, свързани с колебанията на валутния курс, може да повиши конкурентоспособността на българските компании. Въпреки това ще е важно малките и средните предприятия да се адаптират към новите условия и да инвестират в иновации и технологии.

  1. Социални аспекти

Еврото може да повлияе и на социалната структура на страната. Увеличаването на икономическата активност и заетостта може да доведе до увеличение на доходите и подобряване на жизнения стандарт в дългосрочен план. Въпреки това е необходимо да се обърне внимание на социалната неравнопоставеност, която може да се задълбочи в условията на бърза икономическа трансформация.

  1. Предизвикателства и рискове

Въпреки многото предимства, влизането на еврото за България носи със себе си и редица предизвикателства. Нуждата от адаптиране на икономиката, функционалността на финансовата система и поддържането на общественото доверие в новата валута са само част от задачите, които стоят пред страната. Освен това глобалната икономическа нестабилност може да окаже влияние на успешното приемане на еврото.

Влизането на България в еврозоната и приемането на еврото е стратегически важна стъпка, която може да доведе до редица положителни ефекти върху икономиката, но същевременно е свързана и с рискове. Правителството и икономическите агенти трябва да работят активно за минимизиране на тези рискове и да създадат подходящи условия за гладко преминаване към новата валута. Подходяща подготовка и фокус върху устойчивото развитие и социална отговорност ще бъдат ключови за успешната интеграция на България в еврозоната.

TПА България:

+359 2 981 66 45/46/47

office@tpa-group.bg

ул. Г.С. Раковски 128, ет.2

1000 Софи