Публикуван е новият актюерски доклад на НОИ с дългосрочна оценка на финансовото състояние на фондовете на ДОО

28. август 2024 | Reading Time: 1 Min

Новият актюерски доклад на Националния осигурителен институт (НОИ), който вече е достъпен на интернет страницата на института, съдържа оценка на дългосрочното финансово състояние на фондовете на държавното обществено осигуряване (ДОО) за периода от 2023 г. до 2070 г.

Докладът е изготвен от експертите на НОИ въз основа на данни от административните регистри, поддържани от института. Използвани са и данни от външни източници, включително данни за пазара на труда от Националния статистически институт, последната демографска прогноза на Евростат за България (EUROPOP-2023), както и дългосрочна макроикономическа прогноза, разработена и предоставена на НОИ от Министерството на финансите.

Основната цел на актюерския доклад е повишаване информираността за бъдещото финансово състояние на фондовете на ДОО в контекста на текущите икономически, демографски и социални тенденции и в условията на действащото към 1 юли 2024 г осигурително законодателство в страната.

Като базови са взети данните за 2023 г., които вече са отчетни, а прогнозният период е от 2024 г. до 2070 г.

Докладът съдържа подробен анализ на резултатите, който е в основата на прогнозите за развитието на фондовете на ДОО до 2070 г. Изследвани се два основни показателя, които определят финансовото състояние на българската пенсионна система – баланс на ДОО като процент от брутния вътрешен продукт (БВП) и необходим размер на вноската за осигуряване на балансиран бюджет

Според данните от изнесения доклад зависимостта на ДОО от държавния бюджет ще продължи да нараства, тъй като пенсионната ни система не е в състояние да се самоиздържа.

Размерът на действителната вноска за пенсия е едва 16,3 на сто от осигурителния доход, а необходимата такава за 2023 г. е изчислена на 37,5 на сто. Според експертите на НОИ този значителен разрив е резултат от нарасналата щедрост на системата, чиито темпове на растеж не съответстват на демографските реалности, на динамиката на осигурените лица и осигурителните им доходи, както и на възрастовата структура на осигурените в ДОО лица.

Стойностите на бюджетните показатели в Закона за бюджета на ДОО за 2024 г. предполагат, че делът на трансфера от централния бюджет за покриване на недостига от средства е възможно да достигне 5,5 на сто от БВП, а през следващите три години дори да надхвърли 6 на сто.

Докладът разглежда два сценария, спрямо които е възможно държавният пенсионноосигурителният фонд да се стабилизира, а зависимостта му от държавния бюджет да намалее: да се повиши осигурителната вноска или осъвременяването на пенсиите да се прави с по-малък процент.

Осигурителният институт предупреждава, че системата се нуждае от реформиране и посочва области, в които да се търси начин за усъвършенстване на системата с цел подобряване нейната финансова автономност и стабилност, както и по-добра защита на правата на осигурените лица и пенсионерите.

Пълният доклад е достъпен на интернет страницата на НОИ.

TПА България:

+359 2 981 66 45/46/47

office@tpa-group.bg

ул. Г.С. Раковски 128, ет.2

1000 София