5. декември 2024
Време за четене: 1
мин.
news
Колите на бъдещето и как те ще променят икономиката
Как ще изглеждат автомобилите на бъдещето? Това е въпрос, който се е задавал отново и отново във времето. Но поглеждайки към тенденциите през последните години, Ignition in Action смятат, че може да се направи достоверна прогноза. Колите на бъдещето ще донесат редица ползи за обществото: по-малко замърсяване, по-голяма безопасност, повече свободно време и услуги. Разбира се, предстоят много предизвикателства – технологични, индустриални и законодателни, но преходът вече е в ход и през следващите години процесът ще се ускори. Така че, нека да видим какви автомобили ни очакват:
1. Електрически
Електрическите коли се налагат на пазара все повече. Когато технологията е представена за първи път експертите са смятали, че ще бъде използвана само за специфична употреба (например за обществен транспорт). Преодолявайки прогнозите, електрическите автомобили бавно се налагат като задължителни във всички пазарни сегменти. Предварителните пречки като кратък живот на батерията, недостатъчни станции за зареждане или пътни характеристики стават все по-неактуални. Тенденцията се засилва и от екологичния аспект. Електрическите коли ще доведат до значително намаляване на замърсяването и ще направят автомобилния транспорт по-ефективен, икономичен и устойчив.
2. Автономен
„Това развитие ще бъде на етапи: ще започнем без крака, след това ще се справим без ръце и накрая без очи“ – Паскал Бриер, директор на отдел “Иновации” във френската технологична компания Capemini.
Круиз контролът е на разположение от няколко години, като позволява на шофьорите да зададат желаната скорост и да премахнат краката си от педалите. В допълнение, някои автомобили вече предлагат технологии за подпомагане на водача, които позволяват да се освободят ръцете от волана в определени ситуации, като например при задръствания или при паркиране. Следващата стъпка е 100 % автономност. Инженерите работят върху замяната на човешкото зрение с множество камери, сензори и лазер. Те ще възпроизвеждат околната среда в 3D и ще позволяват на автомобила да взема самостоятелни решения за навигация. След като концепцията беше популяризирана от Google с нейния известен автономен автомобил, повечето производители започнаха да разглеждат автономността и в момента провеждат големи тестове по пътищата.
3. Свързан
„Автомобилите се превръщат в отделно място за потребление на услуги“, казва Паскал Бриер. Пътуванията, които отнемат няколко часа, ще се превърнат в шанс да отговорите на електронната си поща, да гледате най-новия филм или да се свържете по скайп с приятел от другия край на света. Но за да бъдат автомобилите напълно автономни, те ще трябва да могат да обменят разнообразна информация с външния свят. Ще се следят трафик, време, състояние на автомобила, наличието на сервизни станции, произшествия и други. В крайна сметка, чрез различни сензори, автомобилът ще може не само да комуникира с други превозни средства, но и с инфраструктурата (пътища, сгради и т.н.).
4. С напълно нова архитектура
Неоходимо е изграждането на изцяло нова архитектура, която да съчетава всички иновации. От една страна, автомобилното тяло се променя постепенно, за да включи новите технологии, като леки композитни материали и 3D печат. От друга страна, за да се осигури свързаност и обхват на автомобила, е важно интегрирането и свързването на множество интелигентни устройства (компютри, камери, информационно-развлекателни системи и др.).
Автомобилът на бъдещето ще бъде електрически, автономен, свързан и с напълно нова архитектура. Множество играчи се впускат в това приключение: производители на автомобили, доставчици на оборудване, телекомуникационни оператори, уеб гиганти и други. Това представлява предизвикателство за автомобилната индустрия, която трябва да се адаптира към новите технологии и променящите се изисквания на пазара.