Какво са въглеродни кредити и как правителствата и компаниите търгуват с тях?

Какво са въглеродни кредити и как правителствата и компаниите търгуват с тях?

Новини
Категории

Какво са въглеродни кредити и как правителствата и компаниите търгуват с тях?

Въглеродните кредити са част от глобалния механизъм за управление на количеството на парникови газове. Той цели да ограничи климатичната промяна чрез намаляване на въглероден диоксид (CO2) и други парникови газове, изпускани в атмосферата. Тези кредити се генерират чрез различни проекти и инициативи като производство на енергия от възобновяеми източници, засаждане на дървета, подобряване на енергийната ефективност и улавяне и съхранение на водород. 

 

Един въглероден кредит (CC) е равен на компенсирането на един тон въглероден диоксид (CO2) или еквивалентен на CO2 парников газ. Кредитите могат да бъдат използвани от компании или правителства, за да компенсират своите собствени емисии и да спазват климатичните цели, които са поели.

 

Пазарът на въглеродни кредити се състои от две категории: пазар на спазването на изискванията и доброволен пазар. Те имат своите специфики и фактори, от които се влияе цената на кредита. При първата категория тя е политически инструмент, използван от правителствата и публичните органи за намаляване на въглеродните емисии. Цената при доброволния пазар варира в зависимост от качеството, размера и местоположението на проекта. Търсенето и предлагането не се регулира и това води до потенциално повишаване на цената. Така въглеродните кредити могат да се превърнат и в инвестиция.

 

От 11 до 22 ноември в Баку, Азербайджан се проведе 29-ата конференция на ООН за изменението на климата, по-известна като COP29. 24 часа след формалното приключване на програмата, беше свикано заключително заседание, което прие две решения. Те ще доведат до проправяне на път за документа по чл. 6 на Парижкото споразумение и са сериозна стъпка към търговията с въглеродни емисии. Част от климатичните решенията бяха отложени за СОР30, която ще се проведе в Белем, Бразилия, през ноември 2026 г.

 

TПА България:

+359 2 981 66 45/46/47

office@tpa-group.bg

ул. Г.С. Раковски 128, ет.2

1000 София

Categories
Contact
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.