Над 3,732 млн. лева от бюджета са предвидени за съфинансиране на инвестиции от Плана за възстановяване и устойчивост

9. септември 2024 | Reading Time: 1 Min

Какво представлява Планът за възстановяване и устойчивост?

Механизмът за възстановяване и устойчивост е част от инструмента „Следващо поколение ЕС“ (2021-2024 г.) на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). За целите на програмиране на средствата държавите членки изготвят Национални планове за възстановяване и устойчивост като приложение към своите Национални програми за реформи.

Основната цел на Плана за възстановяване и устойчивост е да облекчи икономическото и социално възстановяване от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19. За целта е създаден набор от групирани мерки и реформи, които се очаква да имат съществен принос за възстановяването на икономиката и да способстват за бъдещия й растеж. ПВУ полага също и основите за зелена и цифрова трансформация на икономиката.

Министерският съвет реши да отдели над 3,732 млн. лева от бюджета, които ще бъдат предоставени като допълнителни средства за национално публично съфинансиране на дейностите по шест инвестиции в рамките на Национални планове за възстановяване и устойчивост. С тях ще се покриват разходи за данък върху добавената стойност, който не подлежи на възстановяване чрез данъчен кредит по Закона за данък върху добавената стойност.

Кои програми ще се възползват от допълнителното финансиране?

Допълнителен финансов ресурс има необходимост да бъде отделен по няколко направления – общо шест програми, в които са правени инвестиции от Плана за възстановяване и устойчивост.

Първата програма е в ресора на Министерството на образованието и науката  – „Младежки центрове“.

Три от програмите, които ще ползват допълнителното финансиране, са в ресора на Министерството на иновациите и растежа. Програмите са следните: „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез научни изследвания и иновации“, „Програма за публична подкрепа за развитието на индустриални райони, паркове и подобни територии и за привличане на инвестиции“ и „Програма за икономическа трансформация“.

По направление „Екологосъобразна мобилност – пилотна схема за подкрепа на устойчивата градска мобилност“ управлението е поверено на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

За последната програма „Развитие на културния и творческия сектори“ финансирането ще получи Национален фонд „Култура“.

Правителството очаква осигуряването на средства за допълнително национално публично съфинансиране да допринесе за постигането на целите на инвестициите и изпълнението на ангажиментите на България по НПВУ.

TПА България:

+359 2 981 66 45/46/47

office@tpa-group.bg

ул. Г.С. Раковски 128, ет.2

1000 София