27. март 2025
Време за четене: 1
мин.
news
НАП въвежда SAF-T в България
Какво е SAF-T?
SAF-T (Standard Audit File for Tax) е международен стандарт, който позволява електронен обмен на данни между бизнеса и данъчните органи. Целта е улесняване на одитите и подобряване на данъчната отчетност. Файлът съдържа информация за счетоводни записи, фактури, данъчни данни, инвентаризации и други финансови отчети. Използва се за автоматизирано проверяване на данъчна информация и спомага за повишаване на прозрачността и ефективността в данъчната администрация. Стандартът, разработен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), вече е въведен в няколко държави. Част от тях са Португалия, Румъния и Полша, като резултатите там показват положителни ефекти.
SAF-T в България
Националната агенция за приходите (НАП) завърши съвместната си работа с избрания от Европейската комисия (ЕК) изпълнител Ernst & Young (EY) по проекта за внедряване на международния стандарт за събиране на счетоводни данни от данъкоплатците в унифициран формат. Този формат е базиран на Стандартния одитен файл за данъчни цели (SAF-T), разработен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Одобрен е план за подготовка на имплементирането на реформата. В него е включено изготвянето на проект за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Този проект ще бъде публикуван за обществено обсъждане. Сред следващите стъпки за въвеждането на новия метод за обмен на информация между задължените лица и приходната агенция са техническа подготовка, обучения и други свързани дейности.
Очаквани ползи
Новият начин на работа се основава на принципите на прозрачност и стандартизираност. Това ще укрепи доверието между НАП и нейните клиенти
Предимствата на новия начин на отчитане включват по-добра, по-фокусирана и навременна комуникация между данъкоплатците и приходната агенция, както и по-ефективно управление на фискалния риск както на национално, така и на европейско ниво. Този метод ще намали административната тежест за бизнеса и администрацията и ще повиши доброволното спазване на данъчните задължения от страна на данъкоплатците.
Времевият график за внедряване на реформата е публикуван на сайта на НАП. Предвижда се първоначално задължението за подаване на SAF-T да се въведе за големите и средни данъкоплатци в България.