Ще бъдат финансирани 249 проекта за производство на електроенергия по НПВУ

Ще бъдат финансирани 249 проекта за производство на електроенергия по НПВУ

Новини
Категории

Ще бъдат финансирани 249 проекта за производство на електроенергия по НПВУ

Успешно приключи оценката на получените предложения за инвестиции по процедура “Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност от 200 kW до 2 MW” (Покана 1) и процедура “Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност над 200 kW” (Покана 2) .

Одобрени са 249 проекта на обща стойност близо 526 млн. лв., съобщават от Министерството на енергетиката. Проектите са финансирани в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост.

Дейностите по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България към компонент „Нисковъглеродна икономика“ обхващат следните направления:

  • подкрепата на нови мощности за производство на електроенергия от ВЕИ и съхранение на електроенергия;
  • подкрепата за  енергия от възобновяеми източници за домакинствата;
  • подкрепата за енергийно ефективни системи за улично осветление;
  • подкрепата за развитие и оползотворяване на геотермална енергия;
  • производството на зелен водород и Национален фонд за декарбонизация.

 

Според публикуваната от министерството информация по Покана 1 са получени общо 327 предложения, от които 267 са допуснати до класиране. Предвиденият финансов ресурс по процедурата е в размер на 107 570 650 лв., което позволява финансиране на 200 проекта на обща стойност близо 107 млн. лв. Проектите предвиждат инсталиране на 435 MW производствени мощности от възобновяеми източници и 176 MW локални съоръжения за съхранение на електрическа енергия. Проектите, за които в момента не достига финансов ресурс – общо 67 на брой – са включени в списък с резервни предложения на обща стойност малко над 44 млн. лв.

По Покана 2 са получени общо 70 предложения. Само 5 от тях не са допуснати до класиране. Наличният финансов ресурс по процедурата е в размер на 427 544 438 лв., което позволява финансиране на 49 проекта на обща стойност почти  419 млн. лв. При изпълнението им ще бъдат инсталирани 2660 MW производствени мощности от възобновяеми източници и 1000 MW локални съоръжения за съхранение на електрическа енергия. Проектите, за които в момента не достига финансов ресурс – общо 16 на брой – са включени в списъка на резервни предложения на обща стойност от близо 43 млн. лв.

Крайният срок за изпълнение на проектите е до 31 март 2026 г.

„Производството на електроенергия от възобновяеми източници, както и осигуряването на достатъчен капацитет за съхранение на електроенергия е ключово от гледна точка на изпълнението на предизвикателствата, свързани със Зелената сделка“, подчерта министърът на енергетиката Владимир Малинов. По думите на министъра инвестициите в технологии за декарбонизирано производство на електроенергия са пътят за развитие на модерен енергиен отрасъл. Приключилата оценка на предложенията, които ще бъдат финансирани по линия на НПВУ, е важна стъпка към осъществяване на основните приоритети на страната в енергийната сфера – намаляване на въглеродните емисии и успешно интегриране в мрежата на производствените мощности за възобновяема енергия при гарантиране сигурността и стабилността на електроенергийната система.

Основната цел на инвестицията е да допринесе за увеличаване на дела на чиста енергия в енергийния микс на България по пътя към климатична неутралност.

TПА България:

+359 2 981 66 45/46/47

office@tpa-group.bg

ул. Г.С. Раковски 128, ет.2

1000 София

Categories
Contact

Подобни публикации

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.