Публикуван е новият актюерски доклад на НОИ с дългосрочна оценка на финансовото състояние на фондовете на ДОО

Публикуван е новият актюерски доклад на НОИ с дългосрочна оценка на финансовото състояние на фондовете на ДОО

Публикация
Категории
Контакт

Публикуван е новият актюерски доклад на НОИ с дългосрочна оценка на финансовото състояние на фондовете на ДОО

Новият актюерски доклад на Националния осигурителен институт (НОИ), който вече е достъпен на интернет страницата на института, съдържа оценка на дългосрочното финансово състояние на фондовете на държавното обществено осигуряване (ДОО) за периода от 2023 г. до 2070 г.

Докладът е изготвен от експертите на НОИ въз основа на данни от административните регистри, поддържани от института. Използвани са и данни от външни източници, включително данни за пазара на труда от Националния статистически институт, последната демографска прогноза на Евростат за България (EUROPOP-2023), както и дългосрочна макроикономическа прогноза, разработена и предоставена на НОИ от Министерството на финансите.

Основната цел на актюерския доклад е повишаване информираността за бъдещото финансово състояние на фондовете на ДОО в контекста на текущите икономически, демографски и социални тенденции и в условията на действащото към 1 юли 2024 г осигурително законодателство в страната.

Като базови са взети данните за 2023 г., които вече са отчетни, а прогнозният период е от 2024 г. до 2070 г.

Докладът съдържа подробен анализ на резултатите, който е в основата на прогнозите за развитието на фондовете на ДОО до 2070 г. Изследвани се два основни показателя, които определят финансовото състояние на българската пенсионна система – баланс на ДОО като процент от брутния вътрешен продукт (БВП) и необходим размер на вноската за осигуряване на балансиран бюджет

Според данните от изнесения доклад зависимостта на ДОО от държавния бюджет ще продължи да нараства, тъй като пенсионната ни система не е в състояние да се самоиздържа.

Размерът на действителната вноска за пенсия е едва 16,3 на сто от осигурителния доход, а необходимата такава за 2023 г. е изчислена на 37,5 на сто. Според експертите на НОИ този значителен разрив е резултат от нарасналата щедрост на системата, чиито темпове на растеж не съответстват на демографските реалности, на динамиката на осигурените лица и осигурителните им доходи, както и на възрастовата структура на осигурените в ДОО лица.

Стойностите на бюджетните показатели в Закона за бюджета на ДОО за 2024 г. предполагат, че делът на трансфера от централния бюджет за покриване на недостига от средства е възможно да достигне 5,5 на сто от БВП, а през следващите три години дори да надхвърли 6 на сто.

Докладът разглежда два сценария, спрямо които е възможно държавният пенсионноосигурителният фонд да се стабилизира, а зависимостта му от държавния бюджет да намалее: да се повиши осигурителната вноска или осъвременяването на пенсиите да се прави с по-малък процент.

Осигурителният институт предупреждава, че системата се нуждае от реформиране и посочва области, в които да се търси начин за усъвършенстване на системата с цел подобряване нейната финансова автономност и стабилност, както и по-добра защита на правата на осигурените лица и пенсионерите.

Пълният доклад е достъпен на интернет страницата на НОИ.

Categories
Contact

Абонирайте се

Тази публикация е налично също с безплатен абонамент

Сходни публикации

Вашият абонамент

Като TPA Group, ние се стремим да предоставим на нашите клиенти екологични продукти. Следователно можете да изтеглите всички наши публикации като цифрови PDF файлове.

Публикуван е новият актюерски доклад на НОИ с дългосрочна оценка на финансовото състояние на фондовете на ДОО
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.